Dark Matter Day

plakat dnia ciemnej materii

Począwszy od 2017 roku, ostatnie dni października poświęcane są popularyzacji poszukiwań jednego z najbardziej zagadkowych aspektów Wszechświata – ciemnej materii. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznym spotkaniu online, które odbędzie się 28 października i wysłuchania wykładów popularnonaukowych na temat ciemnej materii przygotowanych m. in. przez pracowników NCBJ. Cały widzialny dla nas Wszechświat, wszystkie planety, gwiazdy i galaktyki stanowią jedynie około 5% całkowitej masy i energii rzeczywistego Wszechświata. Co z pozostałymi 95%? Zgodnie z dzisiejszą wiedzą pozostałą część dzielimy na ciemną materię stanowiącą około 27% i ciemną energię mającą największy udział, aż 68% całkowitej masy i energii Wszechświata.

Zgodnie z założeniami naukowców, ciemna materia jest niewidoczna (nie emituje promieniowania elektromagnetycznego), ale wpływa grawitacyjnie na inne obiekty w kosmosie. Hipoteza o jej istnieniu pozwala wytłumaczyć wiele zjawisk obserwowanych przez astronomów, takich jak np. fakt, że gwiazdy, gaz i pył na obrzeżach dysku galaktycznego wirują wokół centrum galaktyki szybciej, niż pozwalałaby na to siła grawitacji samej materii widzialnej. Ta sama hipoteza pozwala wyjaśnić intensywność efektu soczewkowania grawitacyjnego widocznego w obrazach niektórych odległych galaktyk.

Poszukiwania ciemnej materii rozwijają się intensywnie. W szczególności, naukowcy proponują nowe sposoby uzyskania bezpośredniego potwierdzenia istnienia cząstek ciemnej materii i budują nowe eksperymenty.

Ażeby zwrócić uwagę na te fascynujące badania, od 2017 roku organizowany jest Dzień Ciemnej Materii (Dark Matter Day). Na jego obchody składają się dziesiątki lokalnych spotkań popularnonaukowych organizowanych na całym świecie. Ich celem jest edukowanie i zachęcanie do dyskusji na ten tajemniczy temat, a przede wszystkim inspiracja do poszukiwania nowych pomysłów.

Podczas tegorocznej edycji zapraszamy serdecznie na spotkanie online współorganizowane przez naukowców z NCBJ. Spotkanie składać się będzie z czterech krótkich wykładów online dotyczących spojrzenia na zagadnienie ciemnej materii z perspektywy różnych gałęzi fizyki:

Anna Durkalec (NCBJ) – Ciemna materia okiem astrofizyka
Wojciech Hellwing (CFT) – Ciemna materia okiem kosmologa
Andrzej Hryczuk (NCBJ) – Ciemna materia okiem fizyka cząstek
Marcin Kuźniak (AstroCeNT) – Ciemna materia okiem eksperymentatora

Spotkanie rozpocznie się 28 października o godzinie 17:00 i będzie transmitowane na żywo na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=t3xYX3vRQ_k
Więcej informacji na temat Dnia Ciemnej Materii można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.darkmatterday.com/

plakat dnia ciemnej materii