5 edycja Międzynarodowej Konferencji „Cosmology School - Introduction to Cosmology”

Miejsce: 
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Data: 
sob., 2022-07-16 12:00 do ndz., 2022-07-31 12:00

Logo 5 edycji Cosmology School

5th Cosmology School - Introduction to Cosmology

Cosmology School jest jedyną odbywającą się w Polsce szkołą skierowaną do młodych astronomów i fizyków zainteresowanych kosmologią obserwacyjną. Formuła szkoły łączy zarówno wykłady, praktyczne warsztaty oraz sesje studenckie. W ramach sesji wykładowych zostaną przedstawione teoretyczne podstawy zagadnień rozważanych przez kosmologów, ale większość wykładów będzie się skupiać na badaniach obserwacyjnych. Zaprezentowane zostaną wyniki najnowszych badań, prowadzonych w ramach międzynarodowych projektów, w których polskie ośrodki również biorą udział. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję pracować na prawdziwych danych obserwacyjnych, ucząc się przy tym obsługi stosowanych przez naukowców narzędzi do ich analizy, przeszukiwania astronomicznych baz danych i pracy z dużymi zbiorami danych w ramach warsztatów Wirtualnego Obserwatorium (ang. Virtual Observatory, VO) oraz modelowania  rozkładów energii widmowej. Planowane są też warsztaty z kosmologicznych symulacji komputerowych – ważnego narzędzia pozwalającego na testy różnych teorii i porównywanie teorii z obserwacjami. W ramach sesji studenckich uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować wyniki własnych badań. Program Szkoły obejmuje szeroki zakres zagadnień: od mikrofalowego promieniowania tła, poprzez kosmiczną sieć struktury wielkoskalowej Wszechświata, po ewolucję galaktyk i ich aktywnych jąder. Nie zabraknie też ciemnej materii i ciemnej energii oraz fal grawitacyjnych.

W trakcie konferencji  będzie można spotkać i wysłuchać wykładów światowych specjalistów, m.in.  prof. Johna Peacocka (University of Edinburgh), prof. Riena van de Weijgaerta (University of Groningen), dr Clotilde Laigle (Institut d'astrophysique de Paris) czy prof. Bohdana Novosyadlego (Ivan Franko National University of Lviv). Nie zabraknie też polskich specjalistów - wykłady zapowiedzieli m.in. prof. Marek Demiański z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Lech Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warsztaty poprowadzą między innymi: specjalista od VO - dr Hendrik Heinl z CDS, specjalista symulacji komputerowych - prof. Wojciech Hellwing z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Katarzyna Małek z Zakładu Astrofizyki NCBJ, która specjalizuje się m.in. w modelowaniu rozkładów energii widmowej galaktyk. W planach są również warsztaty obserwacyjne, skierowane przede wszystkim do teoretyków, by mieli okazję – być może pierwszą w życiu -  spróbować własnych sił przy teleskopie.

Wzorem minionych edycji konferencji, również i w tym roku odbędą się otwarte wykłady popularnonaukowe, na które już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich pasjonatów astronomii, astrofizyki i kosmologii. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, w tym roku w planach są aż dwa wykłady otwarte. Wykład w języku polskim wygłosi prof. Marek Demiański, natomiast drugi, w języku angielskim wygłosi prof. Rien van de Weijgaert.

Będzie to już piąta edycja konferencji z cyklu „Cosmology School - Introduction to Cosmology”. Odbędzie się, podobnie jak w latach 2017 i 2018,  na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Organizatorami konferencji są: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Organizatorzy zapraszają do śledzenia stron konferencji, również w mediach społecznościowych oraz do zaglądania na szkolny kanał YouTube, gdzie można znaleźć m.in. nagrania wykładów z poprzednich edycji Szkoły.

 

Termin konferencji to: 16 - 31.07.2022 r.

Rejestracja będzie otwarta od 1.03.2022 do 15.06.2022 r.

Plakat Szkoły z listą wykładowców

Więcej szczegółów na stronie www konferencji i na stronach w mediach społecznościowych:

http://cosmoschool2022.oa.uj.edu.pl/speakers.html

www.facebook.com/CosmologySchool

http://twitter.com/CosmologySchool

https://www.instagram.com/cosmologyschool

https://www.youtube.com/channel/UCh5C1ND33XIXaaub4O3-Ndg

Ilustracje: 
Logo 5 edycji Cosmology School
Plakat Szkoły z listą wykładowców
5th Cosmology School - Introduction to Cosmology