Boron Neutron Capture Therapy (BNCT)

Seria: 
Seminarium Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych
Prelegent i afiliacja: 
Iiro Auterinen (Finlandia), Akira Matsumura (Japonia)
Data: 
śr., 2015-09-02 09:15
Miejsce: 
Sala Seminaryjna Reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (Świerk)
Streszczenie: 

Szanowni Państwo!

Pracownia Dozymetrii Promieniowania Mieszanego, Oddział Warszawski oraz Sekcja Ochrony Radiologicznej Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej (PTFM), serdecznie zapraszają̨ na Seminarium Naukowe, które odbędzie 02.09.2015 w Sali Seminaryjnej Reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (Świerk).

W spotkaniu udział wezmą zaproszeni na Kongres PTFM goście: Iiro Auterinen (Finlandia) oraz Akira Matsumura (Japonia).

Ramowy program spotkania:

11:30 Rozpoczęcie seminarium
11:35 – 12:15 Wykład zaproszony (Iiro Auterinen)
12:15 – 12:30 Przerwa Kawowa
12:30 – 13:00 Wykład dot. projektu Neutrony H2
13:00 – 13:45 Lunch (nierefundowany)
13:45 – 15:15 Zwiedzanie reaktora MARIA

Możliwy dojazd i powrót autobusami pracowniczymi. Dojazd autobusem z Warszawy, Hoża 69, godz. 10:15. Wskazówki dotyczące dojazdu do Świerku http://bus.swierk.pl/

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

Projekt:

NEUTRONY H2 - Reaktorowe stanowisko do badań nad terapią borowo-neutronową w NCBJ i nie tylko

W reaktorze MARIA od 2014 prowadzone są prace nad przygotowaniem stanowiska do badań nad terapią borowo –neutronową. Naszym atutem jest korzystna techniczna możliwość wyprowadzenia z reaktora wtórnej wiązki neutronów epitermicznych opartej na konwerterze uranowym. Posiadamy w Polsce wysoko cenionych specjalistów w badaniach nośników boru stosowanych w terapii borowo – neutronowej, a na miejscu w Świerku infrastrukturę, know-how i ludzi reprezentujących różne dziedziny, zaangażowanych w ideę badań nad terapią.

BNCT (ang. Boron Neutron Capture Therapy, BNCT) jest metodą leczenia niektórych typów nowotworów. Terapia borowo-neutronowa opiera się na wprowadzaniu do organizmu związków boru (B-10) osadzających się możliwie selektywnie w tkance nowotworowej oraz napromienianiu pacjenta wiązką neutronów. W efekcie reakcji neutronów z jądrami B-10 powstają cząstki alfa i jony Li-7. Cząstki te mają znaczną energię i mały zasięg w tkance (2-4μm), przez co niszczą lokalnie komórki nowotworowe. Sąsiadująca zdrowa tkanka zawiera dużo mniej boru i nie jest poważnie zagrożona. Zaletą BNCT jest potencjalna zdolność do selektywnego deponowania dawki promieniowania w nowotworze przy znacznie niższej dawce pochłoniętej w otaczających komórkach zdrowej tkanki.

 

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
PDF icon bnct_broszura_zielona.pdf4.78 MB