Klastery boru w projektowaniu leków – Stan obecny, wyzwania i możliwości
2016.04.29 13:15 - adminBor znajduje się w układzie okresowym w bezpośrednim sąsiedztwie węgla. Fakt ten jest źródłem zarówno podobieństw jak i różnic między tymi pierwiastkami, i przyczyną szczególnych właściwości boru leżących u podstaw jego zastosowań w projektowaniu cząstek biologicznie aktywnych. Obecnie w praktyce klinicznej stosowane są dwa leki zawierające pojedynczy atom boru, lek przeciwnowotworowy bortezomib (Velcade®) oraz lek przeciw grzybiczy tavaborol (Kerydin®). Szereg innych leków znajduje się na rożnych etapach badań klnicznych.
Odkrycie klasterów boru, związków zawierających nie jeden lecz szereg atomów tego pierwiastka (np. B10H12–2, C2B10H12) stworzyło nowe możliwości zastosowań boru w chemii medycznej. Pierwotnie pochodne klasterów boru badano przede wszystkim jako potencjalne nośniki boru w leczeniu nowotworów metodą wychwytywania neutronów przez bor (BNCT). Obecnie badania koncentrują się nad pochodnymi klasterów boru aktywnymi fizjologicznie, takimi jak analogi hormonów estrogenowych i androgenowych, związkami o aktywności przeciwwirusowej, przeciwzapalnej, przeciwdepresyjnej, o właściwościach inhibitorów anhydrazy węglanowej, receptorów purynergicznych, i wielu innymi. Odrębną grupę pochodnych klasterów boru, głównie w postaci kompleksów z metalami, stanowią radiofarmaceutyki.
Klastery boru nie występują w naturze i są związkami w pełni syntetycznymi. Fakt ten, poza unikalnymi właściwościami fizykochemicznymi i biologicznymi, jest ich i istotną zaletą gdyż w procesie ewolucji nie wytworzyły się mechanizmy biologiczne zdolne do metabolizmu tych połączeń. Można więc przypuszczać, iż pochodne klasterów boru będą bardziej trwałe w środowisku komórki a ewentualna lekooporność pojawi się później niż w przypadku związków w pełni organicznych.
Wybrane zagadnienia dotyczące struktury klasterów boru, ich właściwości istotnych w projektowaniu leków, przykłady zastosowań w chemii medycznej zarówno związków aktywnych fizjologicznie jak i radiofarmaceutyków, możliwości wykorzystania radiochemii klasterów boru w badaniach metabolizmu tych połączeń, będą przedmiotem prezentacji.
Serdecznie zpraszamy
Załącznik | Wielkość |
---|---|
seminarium_prof._lesnikowski.pdf | 27.82 KB |